Hacker News new | past | comments | ask | show | jobs | submit login

It is especially infuriating in the grocery store when they "go to the trouble" of adding conversion information to the shelf label but then aren't consistent with the units on similar products. Thanks HEB, since you did the math I know that this juice is $0.03/oz. and that juice is $0.79/liter. That helps alot.



I once saw a (pre-packaged, junk food) product that was priced at "$0.35 per 100g" or some such, when the individual portions within the box were 75g each.

This is much more frustrating when they do it with nutritional information, showing you the nutritional values for 0.87 individually wrapped jam cakes.


Even more infuriating is when they don't even bother to do the unit pricing! two sizes of the same product- one says "18.00/unit" and the other says "everyday price $21.99"!




Join us for AI Startup School this June 16-17 in San Francisco!

Guidelines | FAQ | Lists | API | Security | Legal | Apply to YC | Contact

Search: